Mimo, że urządzenia pneumatyczne w najróżniejszych przypadkach są wypierane przez nowocześniejsze technologie, wciąż istnieją zastosowania, w których sprawdzają się naprawdę doskonale. Pneumatyka dostarcza skuteczne rozwiązania dla wielu sektorów gospodarki, a narzędzia działające na stłoczone gazy, pomimo tego, że działają według nieskomplikowanych mechanizmów, są używane nawet przez najnowocześniejsze firmy. Dlaczego?

Pneumatyka to niskie koszty

W odróżnieniu od urządzeń potrzebujących do działania prądu lub spalinowych, eksploatacja narzędzi pneumatycznych nie jest kosztowna. Nie potrzebują paliwa, a ich części zużywają się znacznie wolniej.

Wszechstronne zastosowania pneumatyki

Pneumatyka znajduje zastosowanie zarówno w górnictwie lub hutnictwie, jak i w ogrodnictwie. Z jej dobrodziejstw korzysta także medycyna – stłoczonym powietrzem zasilane są między innymi wiertła dentystyczne oraz urządzenia podtrzymujące oddech.

Pneumatyka to bezpieczeństwo

Urządzenia zasilane sprężonym gazem mogą być używane także w najtrudniejszych warunkach. Nie straszne im są gorąc czy działanie wody. Pneumatyka pozwala też zminimalizować niebezpieczeństwo wybuchu – powietrze nie reaguje z pozostałymi substancjami i nie pali się.

Przyjazna środowisku pneumatyka

Maszyny pneumatyczne nie wydzielają niebezpiecznych dla natury substancji, a wykorzystanie sprężarek bezolejowych umożliwia jeszcze większe zminimalizowanie niebezpieczeństwa powstawania nawet najmniejszych zanieczyszczeń – dlatego chętnie wybierają je leśnicy.