Więcej o węźle optycznym.
Współczesne instalacji komputerowe niemal zawsze wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – szybkości przekazu informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie mogłyby istnieć bez odpowiednich części umożliwiających przekaz danych i późniejsze dekodowanie. Aby wykonać tego rodzaju sieć niezbędne są takie podzespoły jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla funkcjonowania każdej sieci – pozwalają bowiem na zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i tym samym zapewnienie usług krańcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie zalety musi wykazywać dobry węzeł optyczny?
Węzeł optyczny – jak działa?
Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by emitować sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, że jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi oprócz tego wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich zwykle pracuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż jednego GHz. Do właściwego działania węzła optycznego potrzebna jest także właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed pyłem, wodą i innymi czynnikami – zazwyczaj zrobiona z metalu.
Parametry węzła optycznego
O tym, czy dany węzeł optyczny będzie dobry, decydują określone parametry. Najważniejsze jest pasmo pracy urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależna jest wszak ilość końcowych odbiorców, do których prześle dane. Oprócz tego należy sprawdzić pobór prądu – w ogromnej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy naprawach instalacji, dobrze również zwrócić uwagę na metody konfiguracji urządzenia – dobrze, jeśli pozwala na wygodną modyfikację ustawień.
Siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]