Odnawiasz dom i zastanawiasz się, jak uczynić je bardziej przytulnym, ale zarazem chcesz, aby nowa aranżacja wnętrza miała nowoczesny wygląd? Te dwie rzeczy można się pogodzić! Wystarczy w zamontować biokominek!

Czym wyróżniają się kominki ekologiczne

W czasach, kiedy tak dużo mówi się o ochronie środowiska i smogu, naturalnym jest, że nawet właściciele domków jednorodzinnych stopniowo rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych węglem lub drewnem. Podobne, jeśli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne dają przecież ekologiczne biokominki, które podczas pracy nie wytwarzają dymu. Spalane w nich wkłady żelowe lub biopaliwo dają głęboką ciepłą barwę ognia, która przypomina paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można dodatkowo przystroić włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z ogniem świeci się jak jarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w rozmaitych barwach lub polanami ceramicznymi, które znakomicie imitują takie gatunki drzew jak sosna, olcha, brzoza, bądź dąb, co zwiększa dynamikę ognia i potęguje odczucie posiadania tradycyjnego kominka. Zastosowanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden atut – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie pozostają rozgrzane jeszcze przez długi czas, dzięki czemu ciepło wydzielane jest jeszcze kilkanaście minut po wygaszeniu ognia.

Biokominek narożny – czy to się opłaca?

Oprawy biokominków wytwarzane są w wielu kształtach. Dość popularne są biokominki narożne, znamionujące się tym, że ich kształt zagina się w lewą lub prawą stronę, dzięki czemu można umieścić je na zagięciach ścian oraz kolumnach. Takie biokominki rogowe nadają się także do zabudowy – daje to olśniewający efekt aranżacyjny. Plusem biokominków narożnych jest to, że wydzielane ciepło rozprzestrzenia się jednocześnie w kliku kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed kupnem będziemy rozważać, czy postawić na biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma w głównej mierze wartość estetyczną, trzeba jednak pamiętać, że szkło hartowane jest dość kosztownym elementem i może podnieść cenę biokominka. Poza tym osłona płomienia dłużej się nagrzewa, dlatego jeśli chcemy stosować biokominka narożnego jako pomocnicze źródło ciepła, wypada wybrać model bez szyby. Z kolei jeżeli biokominek będzie zawieszony nisko, a mamy w domu małe dzieci, trzeba kupić model z szybą, która nie pozwoli pociesze sięgnąć do płomienia.