Potrzebujesz znaleźć jakąś informację? Rozwiązanie jest proste – szukaj w Google. Wydawałoby się, że nie ma w tym nic skomplikowanego – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło i czekać na wyniki. Można jednak szukać dokładniej, bo Google umożliwia zaawansowane wyszukiwanie, z zawężeniem do interesujących nas opcji. W artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, komend i przykładów wyników.

Czym jest szukanie zaawansowane w Google?

Z zaawansowanych opcji wyszukiwania możesz skorzystać na stronie: https://www.google.com/advanced_search.

Wyszukiwanie zaawansowane

Możesz ograniczyć wyszukiwanie do stron, które zawierają:

 • wszystkie podane słowa,
 • dokładne wyrażenie,
 • dowolne z podanych słów,
 • żadne z podanych fraz,
 • zakres liczbowy, np. kilogramów lub dat.

To jednak nie wszystko – możesz zawęzić wyniki jeszcze bardziej, wybierając następujące opcje:

 • język,
 • region,
 • ostatnia aktualizacja (np. tylko z ostatnich 24 h),
 • witryna lub domena (np. ograniczenie wyników tylko do Wikipedii lub domen .edu),
 • występowanie haseł (np. w tekście strony, tytule lub w dowolnym miejscu),
 • filtr Safe Search (umożliwia ukrycie wyników przeznaczonych tylko dla osób pełnoletnich),
 • typ pliku (np. pdf),
 • prawo do użytkowania (np. do darmowego użytku lub udostępniania).

Opcje wyszukiwania zaawansowanego

Warto też korzystać z komend lub operatorów wpisywanych w pasku wyszukiwania. Najbardziej przydatne z nich przedstawiam w dalszej części artykułu.

Jak wyszukać dokładne zapytanie?

To tzw. dopasowanie ścisłe, które pozwoli na wyświetlenie wyników, w którym fraza występuje w dokładnie takiej formie. Wpisując frazę wystarczy użyć cudzysłowu. Poniżej zamieszczam porównanie wyników dla wyrażenia z zastosowaniem dopasowanie ścisłego i bez (dla wyrażenia: domek w górach z sauną i jacuzzi).

Dopasowanie ścisłe:

Wyszukiwanie w dopasowaniu ścisłym

Brak dopasowania ścisłego:

Brak dopasowania ścisłego

Google, co to za piosenka? Wyszukiwanie za pomocą nucenia

Znasz melodię, ale tytuł gdzieś umknął? Google przychodzi z pomocą w wyszukiwaniu tytułów utworów. Wystarczy otworzyć aplikację Google na telefonie (z systemem Android), wybrać ikonkę mikrofonu, a następnie opcję “Wyszukaj piosenkę” i zanucić krótki fragment utworu.

Na tej podstawie Google podsuwa najbardziej pasujące – jego zdaniem – tytuły piosenek. Funkcja ta działa całkiem nieźle, ale zdarzają się pomyłki.

Wyszukaj najnowsze informacje w Google

Potrzebujesz świeżych informacji, a artykuł sprzed 5 lat, choćby bardzo bogaty w treść, nie spełni swojej roli, bo na pewno będzie już nieaktualny? Google ma na to sposób. Wystarczy wybrać opcję Narzędzia, a następnie Kiedykolwiek:

Wyszukiwanie po dacie

po czym wskazać interesujący Cię zakres, np. informacje opublikowane w ciągu ostatniej doby.

Wyszukiwanie po dacie – opcje dat

Zaawansowane wyszukiwanie grafiki

Szukasz w Google grafiki lub zdjęcia? Na stronie https://www.google.com/advanced_image_search znajdziesz wiele przydatnych opcji, które ułatwią wyszukiwanie.

Zaawansowane wyszukiwanie grafiki w Google

Przykładowo, możesz wybrać obrazy o danym rozmiarze, proporcjach, kolorze (np. tylko czarno-białe), wybrać typ pliku (np. PNG), a także prawo do użytkowania (np. obrazy z licencją Creative Commons).

Opcje zaawansowanego wyszukiwania grafiki w Google

Jak znaleźć podobną stronę? Komenda “related”

Podoba Ci się zawartość danej witryny i chętnie odwiedzisz podobne? Z pomocą przychodzi komenda „related”. Jakie strony są podobne np. do Facebooka? Według Google są to witryny LinkedIn, Twitter i Pinterest.

Komenda related

Google, szukaj tylko plików pdf – komenda “filetype”

Jak wyszukać określony typ pliku, np. pdf, docx, pptx, svg? Pomoże komenda “filetype”. Jeżeli interesują Cię tylko wyniki będące plikami pdf, wystarczy wpisać filetype:pdf oraz interesującą Cię frazę, np. wzór umowy o pracę.

Wyszukiwanie po typie pliku

Bez tej frazy poproszę! Wykluczanie słów z wyników wyszukiwania

Interesuje Cię dane wyrażenie, ale chcesz wykluczyć jakieś słowo? Załóżmy, że chcesz wyszukać bryczesy, ale nie interesują Cię produkty przeznaczone dla kobiet. W tej sytuacji możesz użyć wykluczenia -damskie, jak na poniższym przykładzie:

Wyniki wyszukiwania z wykluczeniem frazy

Dla porównania, wyniki bez wykluczenia tej frazy, prezentują się następująco:

Wyniki wyszukiwania bez wykluczenia frazy

Nie wiem dokładnie, czego szukam – o frazach niekompletnych

Chcesz odszukać, skąd pochodzi jakiś cytat lub pamiętasz fragment utworu, ale niedokładnie? W przypadku wyszukiwania w Google fraz niekompletnych, przyda się użycie gwiazdki *, za pomocą której możesz zastąpić brakujące słowa.

Załóżmy, że interesuje Cię drugie imię popularnej pisarki – wówczas możesz użyć gwiazdki pomiędzy pierwszym imieniem a nazwiskiem, a dla doprecyzowania zapytania także użyć wspomnianego już cudzysłowu:

Wyszukiwanie niekompletnej frazy

Chcę znaleźć definicję

Potrzebujesz odszukać definicję danego słowa? Jeżeli np. szukasz, co oznacza HTML, pomóc może komenda “define”.

Wykorzystanie komendy define

Gogle, wyszukaj wyniki z konkretnej strony

Jeżeli interesują Cię tylko wyniki z konkretnej witryny, to przyda się komenda site:[nazwa-domeny] oraz dana fraza. Załóżmy, że szukasz informacji o jednorożcach i chcesz otrzymać wyniki tylko z Wikipedii. Po zastosowaniu wspomnianej wskazówki, otrzymasz następujące wyniki:

Wyszukiwanie wyników z konkretnej witryny

Bez zastosowania tej komendy, pojawiają się w wynikach np. oferty pluszowych jednorożców lub strona Urzędu Gminy Jednorożec.

W wielu przypadkach wyszukiwarka poradzi sobie dobrze bez użycia specjalnych komend, jednak ich zastosowanie pozwala doprecyzować zapytanie i zaoszczędzić czas na przeglądanie nieprzydatnych wyników. Warto więc wiedzieć, jakie opcje zaawansowanego szukania informacji oferuje Google i przetestować je.

Źródło tekstu: https://seo4.net/blog/aktualnosci/jak-szukac-w-google-11-trikow-szukania-zaawansowanego-ktore-warto-znac/