Znajdź obrączki Kraków.

Dla wielu ślub jest wyjątkowo ekscytującym dniem życia. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a znakiem ich zaangażowania, uczucia i lojalności są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią ceremonii ślubu. Niewielu wie jednakże, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później. I chociaż wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojnę, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak np. w Irlandii, w Kanadzie, w Iranie albo na Słowenii, wsuwa się je na lewą rękę, którędy podług niegdysiejszych przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają i poszukują obrączek ślubnych wspólnie, jednakże zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś z żelaza, dzisiaj ze złota bądź platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się delikatniejszym wzornictwem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz) symbolizujące niezłomność uczucia. Dziś do ich sporządzenia stosuje się głównie platynę i złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również często usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla małżonków cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]