Niepowtarzalny blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Choć z pozoru mogłoby się wydać, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ dużej temperatury i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależą w szczególności od kruszcu, którym jest pokryty. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień przybiera purpurowy odcień, niebieski zaś jest wynikiem podgrzania topazu bez żadnych dodatków. Najlepsze efekty przynosi wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Chętnie używają go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do wieczorowych strojów – doskonale wygląda również w pracy. Istotna jest też mnogość kolorów, dzięki której łatwiej możemy dobrać ozdoby do swojej kreacji.