Sprawdź więcej informacji o systemie bankowym SWIFT na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów sprawnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Do czego służy system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny używany obecnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, SEPA oraz Express Elixir.Na całym świecie wdrożone są również różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze jednego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]