Zaciąganie zobowiązań finansowych jest obecnie niezwykle popularne, nie wszyscy jednak mogą to zrobić. Istnieje duża grupa Polaków, którzy nie mogą zaciągnąć takiego zobowiązania, ponieważ nie mają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak z niej wybrnąć?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie posiadać?

Instytucje finansowe najczęściej mają odrębne zasady, na podstawie których przyznają kredyty bądź odmawiają takiego finansowania. Można jednakże wymienić ogólne zasady, determinujące fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już zaciągnięte kredyty. Na największe trudności powinni być gotowi ci, którzy nie brali jeszcze ani jednego kredytu. Zaliczają się do nich zwłaszcza studenci oraz klienci, którzy pracują od niedawna i osiągają niskie zarobki czy też są zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia. Z tym, że kredyt nie będzie im przyznany, muszą być pogodzeni także emeryci. Oczywiście finansowania nie otrzymają również osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy, a także pracujące w innym kraju. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie nierealne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób zaciąga pożyczki w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż kredyty w takich firmach wiążą się z bardzo wysokimi prowizjami i opłatami.

Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej warto skorzystać z pomocy pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków posiadają mniej rygorystyczne zasady i zechcą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, jak stworzyć zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo dużo. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe regulowanie zobowiązań, warto zatem kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w instytucji, w której planuje się zaciągnąć kredyt. Doskonałym pomysłem jest też na przykład zaciągnięcie kredytu nie samodzielnie, lecz wspólnie z inną osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych opcji, jakie podpowiedzieć może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.