Euro to dość nowa waluta, bo w formie monet oraz banknotów pojawiła się w obiegu dopiero w 2002 r.. Jest ona dzisiaj obowiązującym środkiem płatniczym w większości krajów UE. Polska póki co nie sprostała warunkom, umożliwiającym wejście do strefy euro, co nie znaczy, iż nasi rodacy nie korzystają z tej waluty regularnie, czy to zaciągając w niej kredyt czy też dokonując zakupów w zagranicznych sklepach.
Zalety z wprowadzenia waluty euro w państwach przynależących do Unii Europejskiej
Wprowadzenie euro w krajach członkowskich Unii Europejskiej w znacznym stopniu ułatwiło życie większości mieszkańców Europy, zarówno w sferze prywatnej, jak i biznesowej. Ujednolicona waluta oznacza bowiem mniejsze komplikacje z oszacowaniem potencjalnego kosztu bądź zysku podczas planowania m.in. transakcji międzynarodowych, co wcześniej powodu nagłych wahań kursów pomiędzy walutami często mogło okazać się błędną estymacją. Mieszkanie w strefie euro wpływa również na wolność poruszania się rezydentów państw członkowskich, którzy praktycznie wcale nie muszą pamiętać o zaopatrzeniu się w optymalną ilość banknotów w obcej walucie na czas wyjazdów zagranicznych. Teraz potrzebna im jedynie ich aktualna karta bankowa, a korzystając z niej za granicą, nie martwią się już wysokością spreadów pobieranych przez bank przy płatności.
W kantorze online szybko poznasz aktualny przelicznik euro
Polska, pomimo członkostwa w Unii Europejskiej od 2004 roku, nadal nie sprostała wszelkim warunkom pozwalającym na wprowadzenie euro jako obowiązującej waluty. Nie zmienia to faktu, że jako mieszkańcy państwa członkowskiego Unii Europejskiej każdego dnia prowadzimy transakcje biznesowe i dokonujemy zakupów w euro. Osoby często realizujące przelewy w tej walucie mogą w kilka sekund poznać aktualny przelicznik euro na stronie kantoru internetowego, a zarazem również szybko wymienić euro na złotówki bez konieczności wizyty w banku. Wymiana euro w kantorach online ze względu na niższe spready jest bardziej opłacalna i łatwiejsza, gdyż można ją zaplanować o każdej porze dnia (nawet w nocy!), a kupno waluty dokonywane jest po kursach aktualizowanych na bieżąco, a nie – jak to zwykle jest przyjęte w bankach oraz kantorach stacjonarnych – na podstawie uśrednionego kursu z minionego dnia.