Na https://tinyurl.com/2elygua2 znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o e-fakturze.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie osoby prowadzące działalność na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Czym są faktury ustrukturyzowane?

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele powie osobie, która nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, jednak dla właściwego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie doskonale klarowny. Fakt, iż faktury mają jednakową strukturę prowadzi do tego, że obojętnie które programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd notorycznie spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem wyklucza prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na tym zyskają

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm m.in. szybciej odbiorą zwrot VAT, są zwolnieni z konieczności wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (system przechowuje informacje o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz VAT. Watro podkreślić, że obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]