Często widzimy w wyobraźni ten obrazek – szczęśliwi ludzie z filiżanką ciepłej herbaty w ręku ogrzewają się przy płomieniach kominka. Szczególnie zimą i jesienią mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości zamontowania kominka tym, którzy dysponują domem. Faktem jest, że zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, jednak możemy wyposażyć je w biokominek!

Typy biokominków i jego najważniejsze plusy

Eko kominek, czyli tzw. biokominek, charakteryzuje się tym, że założymy go w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie wymaga on wykonania oddzielnej wentylacji, kluczowe jest natomiast, by powierzchnia w którym zostanie postawiony eko kominek wyróżniała się sprawną rotację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w pokojach całkowicie szczelnych. Sporym atutem biokominka jest jego nieskomplikowana budowa (to wręcz tylko obudowa i palenisko) oraz relatywna lekkość. Zazwyczaj produkuje się go ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można znaleźć także modele z obudową kamienną albo szklaną. Niektóre eko kominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, np. wtedy kiedy zapragniemy dokonać zmiany wystroju mieszkania. W kilku minionych latach zapotrzebowanie na biokominki tak silnie rozwinęło tę linię produktów, że obecnie nietrudno dobrać jakiś jego model do każdego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy modele biokominków narożnych, wiszących czy wolnostojących. Są modele biokominków bez szyby lub z szybą, jak również biokominki zewnętrzne, przeznaczone do ustawiania na werandzie, tarasie, w ogrodzie, w altanach bądź na balkonie, które można wykorzystać również jako dekorację ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.

Biokominek – ogrzewanie bez dymu i sadzy

W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, tym samym nie generuje się dym. W czasie spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się jedynie para wodna i dwutlenek węgla (stąd przytoczony wyżej wymóg zapewnienia odpowiedniej rotacji powietrza w pomieszczeniu). Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest także to, że po zakończeniu cyklu ogrzewania nie myć paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osiadają one tym samym na meblach czy sprzętach domowych, bo biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są ekologiczne – palenie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, iż eko kominki wyzwalają mniej ciepła niż klasyczne paleniska, aczkolwiek ich zalety, w szczególności opcja korzystania z nich w mieszkaniu oraz wysokie walory aranżacyjne, są mocnym argumentem za ich kupnem.