Znajdź kantar

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego musi on być dobrany do rozmiaru i kształtu głowy konia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego cechy należy zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sprzedaży znajdziemy przeróżne warianty kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane i sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są zalecane ze względu na dużą kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – np. prawdziwym albo sztucznym futrem, które można ściągnąć celem umycia. Taki kantar świetnie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów albo tresury.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla koni arabskich?

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i pasują m.in. do koni arabskich, huculskich, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]