Tablica korkowa – niby zupełnie banalna rzecz, a może pełnić wiele ciekawych funkcji. Różnorodność wykonania i wymiary tablic korkowych powodują, iż sprawdzają się one zarówno do ozdoby pokoju, jak i są stosowane w biurach i placównach oświaty.

Jak zazwyczaj wykorzystujemy tablice korkowe?

Na ogół spotykamy tablice korkowe na korytarzach przedszkoli oraz szkół. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i placówki, ważne informacje o organizowanych wydarzeniach (turniejach, olimpiadach, wizytach gości lub studniówkach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy terminach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to również idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem nauczyciela dzieci mogą pisać artykuły na ciekawe dla nich ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc comiesięczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można urządzić wystawę rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na różne okazje – maluchy będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach warto zastosować tablicę korkową jako dodatkowy biuletyn informacyjny, bowiem w zalewie maili nie każdy odczyta wszystkie wiadomości. Trzeba jednakże pamiętać, by tablica była zawieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy kuchni biurowej albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – użyj ich w domu

Do wszystkich powyższych zastosowań najlepsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeżeli jednak pragniemy spożytkować tego typu tablice w domu, warto skupić się na rozmiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach drewnianych, aluminiowych bądź z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego kupimy w kilku kolorach (niebieski, ciemny i jasny fiolet, błękitny, żółty), a listwy MDF są przeważnie białe, czarne, srebrne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, wobec tego każdy znajdzie tablicę, która będzie pasowała do wystroju mieszkania. Jak można wykorzystać tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić medale zdobyte w zawodach, pocztówki przysłane przez rodzinę z wakacyjnych wojaży lub wisiorki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A entuzjaści podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, by zaznaczać pinezkami odwiedzone już miasta lub kraje.