Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, w Polsce przyzwyczailiśmy się do zasłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, ale również pozwala to regulować ilość światła docierających do pomieszczeń. Zwykle do zakrywania okien korzystamy z firanek i zasłon, ale w ostatnich kilkunastu latach często wybieramy wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie modele rolet wewnętrznych są dostępne w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy szeroki wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, ściennych lub okiennych. W większości z nich zakupimy również wszelkie potrzebne dodatki, takie jak rozety, kółka z żabkami, wsporniki sufitowe i ścienne czy karnisze metalowe. W jednym miejscu jesteśmy w stanie skompletować pełen zestaw konieczny do założenia rolet. Natomiast to, jakie rolety wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by robić zakupy z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niewielkich oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich łatwo osiada kurz, ponieważ robione są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień i noc – ilość światła pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do mieszkania posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w pokoju dziecięcym, biurze, salonie, a nawet w łazience. Te rolety posiadają naprzemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ wyprodukowane są z materiału nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – jak zamawiać

Nasze okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach proponowanych przez producenta nie będą do nich pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrze obliczyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji, poza tym będą prezentować się niechlujnie. Jeśli więc nie mamy doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to fachowcom.