Drenaż limfatyczny to zabieg, którego intencją jest poprawa cyrkulacji limfy w organizmie. Masaż ręczny opracowano w Danii w trzecim dziesięcioleciu XX w. – to najrozmaitsze chwyty terapeutyczne, m.in. ruchy okrężne oraz czerpiące, których częstotliwość i siłę fizjoterapeuta dostosowuje indywidualnie do kondycji zdrowotnej pacjenta oraz miejsca ucisku.
Urządzenie do drenażu limfatycznego – stymulacja przepływu chłonki
W ostatnich latach fizjoterapeuci często wykorzystują urządzenia do drenażu limfatycznego symulujące masaż ręczny. Taki sprzęt tworzą specjalne mankiety z komorami, które wsuwa się na obrzękłe kończyny dolne i górne. Dzięki napełnieniu powietrzem poszczególnych przegród aparat naciska na kończynę, pobudzając tym samym cyrkulację chłonki. Jest mnóstwo zaleceń do poddania się zabiegowi presoterapii. To przede wszystkim zwyrodnienia stawów, zastoje oraz obrzęki limfatyczne, a także obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji mastektomii lub tarczycy) obrzęki bądź będące wynikiem urazów. Wykorzystuje się go dodatkowo w zabiegach natury estetycznej – wspomagająco w toku procesu odchudzania i jako wsparcie w zwalczaniu cellulitu. Presoterapia stała się też nadzwyczaj popularna wśród sportowców, najczęściej jako etap regeneracji powysiłkowej.
Kompaktowy sprzęt do masażu uciskowego w domu
Dużo opcji użycia urządzeń do masażu uciskowego wpłynęło pozytywnie na rozwój tych aparatów. Teraz osoby często korzystające z tej formy terapii mogą przeprowadzić zabieg w we własnym mieszkaniu, za pomocą nowoczesnych urządzeń Move4, Move6 i Move8 marki CarePump. Domowe urządzenia do drenażu limfatycznego tego producenta charakteryzują parametry podobne do sprzętu stosowanego na co dzień w placówkach fizjoterapeutycznych. Cyfra z nazwy modelu świadczy o liczbie komór mieszczących się w mankietach – im więcej przedziałów, tym efektywniejszy jest zabieg drenażu. Maszyny CarePump są dość lekkie oraz nie zabierają wiele miejsca, toteż bez problemu można spakować je w podróż, przykładowo na turniej sportowy.
Co istotne, poddanie się zabiegowi masażu uciskowego powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Najlepiej nie decydować o tym samodzielnie, bo istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego masażu (to np. zakrzepica czy stany zapalne, które warto wcześniej wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]