Tarcica to produkt drzewny który znajduje bardzo ważne zastosowanie głównie w przemyśle budowlanym, a poza tym w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej wykorzystywania mocno wpływa to, iż produkt ten oferowany jest w wielu rodzajach, które determinują wymiary wyrobu.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, mokra i sucha

Zakłady drzewne oferują swym klientom różne gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim nabyć można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje poprzez wcześniej przetartego z wykorzystaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w odpowiednio do tego celu skonstruowanych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również określonych cech, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgoci. Przy produkcji tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się również na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak nietrudno się domyślić, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, po zakończeniu której wszystkie jej płaszczyzny są obrobione. Tarcica nieobrzynana posiada zaś wyrównane jedynie dwie powierzchnie równoległe. Co więcej istnieje możliwość wytwarzania tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej postaci tarcicy produkuje się między innymi deski, listwy, bale, belki i łaty.

Tarcica – do czego jest używana?

Wysokiej jakości tarcica, wytworzona z dobrego gatunkowo materiału i poddana pieczołowitej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie pożądane są duże walory wizualne oraz doskonałe parametry techniczne. Natomiast tarcica niższej jakości wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji papieru, a także w przemyśle budowlanym, przykładowo do produkowania więźb dachowych oraz konstrukcji budowlanych.