Certyfikat SSL to szczególne zabezpieczenie stron www, gwarantujące jednostkom korzystającym z sieci poufność danych i jest rozwiązaniem używanym powszechnie. Kiedy należy zabezpieczyć swoją witrynę w zabezpieczenie SSL?

Symbol zielonej kłódki – jak rozpoznać certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL to szyfrowane połączenie, chroniące internautów wchodzących na daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem poufnych informacji – haseł, numerów kart kredytowych, danych osobowych, loginów itp. SSL certyfikaty są na ogół stosowane m.in. przez sklepy, strony obsługujące bankowość internetową, serwisy aukcyjne czy instytucje publiczne. Zabezpieczenie winny posiadać wszystkie strony, na których zostawia się dane osobowe lub realizuje się płatności. Jak rozpoznać, że strona jest zaszyfrowana? Jeśli w polu adresu widnieje oznaczenie „https” oraz symbol zielonej kłódki, oznacza to, że jest ona bezpieczna.

Rodzaje certyfikatów – Wildcard SSL i Comodo SSL

Certyfikat Wildcard SSL to rozwiązanie stosowane z reguły przez przedsiębiorstwa średniej wielkości. Jest najtańszym typem zabezpieczenia SSL obsługującym jedną domenę internetową oraz nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie SSL Wildcard następuje w przeciągu 5 minut. Natomiast certyfikat Comodo SSL używany jest przez duże firmy i wymaga manualnej weryfikacji. Okres oczekiwania na jego wydanie jest również dłuższy – od 1 do 7 dni. Certyfikat rozszerzonej walidacji, czyli Comodo EV SSL, obejmuje jedną domenę. Internauta, który używa przeglądarki poprawnie interpretującej certyfikat EV SSL, dostrzeże zielony pasek adresu wraz ze zweryfikowaną nazwą przedsiębiorstwa będącego właścicielem domeny. Klienci mogą także skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które w zależności od wersji są dedykowane zarówno dużym firmom, jak i małym podmiotom.