Więcej szczegółów o badaniach kierowców Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, percepcja prędkości, podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]