Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, iż nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.