Daleko posunięta próchnica, zapalenie miazgi, martwica, złamanie zęba bądź konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te kazusy łączy fakt, że zwykle w ich przypadku leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u większości pacjentów wywołuje ciarki, w rzeczywistości nie należy się obawiać tego typu terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet największych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Wstępny etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. Składa się ona z naczyń krwionośnych oraz nerwu, zatem leczenie kanałowe wymaga zaaplikowania bardzo skutecznego środka znieczulającego. W kolejnym kroku przeprowadza się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zębowy metalem szlachetnym, materiałem kompozytowym, ceramiką bądź cementem szkło-jonomerowym.

Wybierz dobrego dentystę do przeprowadzenia endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie dentystycznym. Warto zatem wybrać rzetelnego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, że zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa umożliwia dentyście precyzyjne oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, że dodatkowe zabiegi nie będą już konieczne.