Ciężko wyobrazić sobie ważniejszą inwestycję niż wzniesienie mieszkania. Powinniśmy przy tym zdać sobie sprawę, iż nie jest to łatwe zadanie, a największe problemy wiążą się z załatwieniem wszelkich oficjalnych spraw. W pierwszej kolejności powinniśmy postarać się o pozwolenie na budowę – zostanie ono wydane, gdy okażemy projekt budowlany. Dokument powinien zostać stworzony przez architekta, a jego treść ustalają właściwe przepisy. Co więc powinno być w nim zawarte? Zapraszamy do przeczytania krótkiego tekstu.

Zawartość projektów budowlanych

Najważniejszym elementem projektu budowlanego jest plan zagospodarowania działki. Plan powinien być opracowany na odpowiedniej mapie zatwierdzonej przez geodetę oraz posiadać rozkład istniejących i wznoszonych obiektów , a także instalacji elektrycznych i wodociągowych. W planie zagospodarowania powinny znaleźć się również dane o miejscu składowania odpadów, układzie zieleni i ogrodzeniu. Projekty budowlane powinny poza tym posiadać projekty wznoszonych obiektów, a często również oświadczenia podmiotów dystrybuujących media. W niektórych sytuacjach konieczne będzie także dodanie wyników testów podłoża.

Do czego służą projekty budowlane?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, projekty budowlane będą niezbędne byśmy mogli uzyskać pozwolenie na budowę. Pamiętajmy, że rozpoczęta inwestycja powinna odbywać się w myśl strategii ustalonej w tym projekcie, zaś wszystkie niedopatrzenia mogą być przyczyną jej niezatwierdzenia.

Siedziba:
Joanna Kłusak Architekt
ul. Domki 17/1
31-519 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]