Kupno samochodu to istotny wydatek – tym samym dla wielu z nas wiąże się z podjęciem poważnych decyzji. Wyjątkowo wysokim ryzykiem jest kupno pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich właścicieli niestety często pozostawia wiele do życzenia, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, posiada „ciekawą” historię i wiele usterek. Na domiar złego nie każdy z nas jest w stanie znaleźć ewentualne nieprawidłowości przed realizacją transakcji. Sprawdzanie samochodu przed kupnem warto więc zlecić specjalistom.

Sprawdzenie auta przed kupnem – rzeczywisty stan techniczny

Sprawdzenie aut używanych jest potrzebne, by przekonać się, iż pojazd faktycznie jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego aktualny właściciel. Najlepiej, jeśli samochód sprawdzi doświadczony, godny zaufania mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedawcą. W szczególności ważne jest to w przypadku kupna pojazdu od pośrednika bądź z komisu. Czasem firmy, żeby podnieść sprzedaż, mają skłonność do przemilczenia informacji o różnych wadach i usterkach, które mogłyby przyczyniać się do obniżenia ceny. Sprawdzenie samochodu przed zakupem pozwala uniknąć takich pomyłek i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed zakupem – historia pojazdu

Równie znacząca – a niekiedy nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu przede wszystkim o informacje o ewentualnych wypadkachz jego udziałem, przejechanych kilometrach i rejestracji w kartotekach aut skradzionych. Sprawdzenie samochodu pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Przeszukiwanie ich podlega opłacie, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów gwarantują również dostęp do tej usługi – dzięki niej nie kupimy kradzionego samochodu i unikniemy wielu innych kłopotów.