Obecnie fizjoterapeuci na porządku dziennym stosują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz. Rzecz jasna, nie dzieje się tak bez powodu, gdyż poprawnie aplikowane ultradźwięki mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wykorzystuje się je do masażu mięśni, a generowane za ich pomocą ciepło działa kojąco na tkankę nerwową. Dzięki temu masaż ultradźwiękami może być stosowany do uśmierzania bólu, zmniejszania napięcia mięśniowego oraz poprawy przepływu limfy. Powyższe działanie możliwe jest jednak wyłącznie przy użyciu dobrego aparatu ultradźwiękowego.

Aparat ultradźwiękowego – jak działa?

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od prawie 100 lat, bazuje na 2 rodzajach efektów: atermicznych oraz termicznych. Te pierwsze mają pozytywne oddziaływanie na przepływ płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają głównie na nagrzaniu tkanek bogatych w kolagen – ścięgien, stawów, blizn oraz wiązadeł i stosuje się je podczas przygotowania organizmu do sporego wysiłku czy też przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – stacjonarny lub przenośny?

Istnieją 2 rodzaje aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Mobilny aparat ultradźwiękowy będzie opcją najlepszą kierowaną do fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów względnie przyjmujących ich w kilku gabinetach. Jeśli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje znaczną ilość pacjentów – zwłaszcza w ramach umowy z NFZ – lepszym zakupem będzie bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków.

Siedziba:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]