Sieć to miejsce, gdzie niezwykle prosto udaje się wyszukać informacje na każdy temat. Internauci upodobali sobie przede wszystkim radzenie się Google odnośnie kwestii zdrowotnych, nierzadko wręcz poprzedzając definitywną decyzję o wizycie u lekarza dniami szperania w sieci z nadzieją na odszukanie na własną rękę rozwiązania problemu. Ale czy to dobry sposób wykorzystywania wiedzy dostępnej na portalach o zdrowiu i urodzie?

Portal o zdrowym stylu życia nie może być alternatywą dla profesjonalnej konsultacji lekarskiej

W zalewie treści o zdrowiu, prawidłowym żywieniu i zabiegach estetycznych publikowanych w internecie znajdzie się niemało solidnych artykułów opracowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez ludzi zauroczonych tematyką zdrowotną i od lat działających w branżach związanych z medycyną. Jednakże korzystanie z publikacji umieszczanych na stronach o zdrowiu czy urodzie nie powinno (a wręcz nie może!) polegać na przyjęcie ich za alternatywę dla kontaktu ze specjalistą. Strona o zdrowiu i urodzie, o ile dostarcza sprawdzonych informacji, może natomiast być dobrym źródłem pobocznej wiedzy, która przygotuje internautę do sprawnej nawigacji po świecie usług medycznych. Poznanie w sieci drobiazgowego opisu operacji objaśnionej niemedycznym językiem pozwoli oswoić pacjenta z procedurą planowanego zabiegu i zredukować stres przez niego wywołany. Natomiast wpis przedstawiający symptomy wskazujące na konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może ułatwić mu później konsultację ze specjalistą.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl