Pokaźna porcja informacji o bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Zobacz koniecznie!

Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami pomału staje się normalnością dla dużego odsetka populacji. Współcześnie nie jest to już niedyspozycja, której doświadczają tylko osoby starsze. Niska aktywność fizyczna powiązana z pracą za biurkiem powoduje, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.

Co bywa przyczyną bólu pleców?

Ból pleców może mieć wiele źródeł. Jego odczuwanie przykładowo w odcinku piersiowym w wielu przypadkach powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli ból ten promieniuje w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również informować o powstawaniu zmian reumatycznych bądź chorób organów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie inicjuje się między innymi od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek oraz ból w odcinku lędźwiowym często jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł czy mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego przykładowo podnoszeniem wielokilogramowych obiektów lub nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest zaniedbywany, gdyż znika po wypoczynku, niemniej jednak może on być symptomem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również konsekwencją najrozmaitszych stanów zapalnych czy urazów niejednokrotnie tak błahych, że przypominamy sobie o nich dopiero w trakcie rozmowy z ortopedą.

Zapobieganie bólom kręgosłupa

Bólu pleców nie wolno ignorować i należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Rozpozna on orientacyjnie typ oraz źródło bólu, a następnie odeśle do właściwego specjalisty, który wybierze optymalną formę leczenia. Nie można jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. Dlatego doktorzy rekomendują regularną aktywność fizyczną, pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała np. w trakcie pracy przy biurku , a także utrzymanie właściwej wagi. Naprężone mięśnie szyi i pleców można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub przy pomocy sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami stymuluje krążenie limfy i krwi, jak również wzmacnia mięśnie, co osłabia bóle przeciążeniowe.

Siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]