Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie jednak, wykorzystując nowoczesne sprzęty i – w szczególności – efektywne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, że zabiegi okażą się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich narzędzi, dzięki którym stomatolog może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii zęba. Warto przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu przed oczami stomatologa, minimalizując prawie całkowicie ryzyko wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze stosują także specjalne narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie zabiegu oraz poprawienie komfortu pacjenta.

Bezpłatne leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie zawsze jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 lat. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono potrzebne, dobrze wybrać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi akcesoriami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w internecie.