Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest cukrem, który znajduje się w rozmaitych tkankach organizmów żywych, przykładowo w ciałku szklistym oka. Jednakże najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Aktywuje on wytwarzanie kolagenu, a przy tym posiada również właściwość wiązania ogromnych ilości wody, i to właśnie między innymi dzięki niemu skóra jest jędrna. Wraz z postępującym wiekiem kondensacja kwasu hialuronowego stopniowo się obniża, przez co skóra staje się wiotka. Tak tworzą się zmarszczki, stanowiące bezpośrednie następstwo nieuniknionego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.

Jak używany jest w medycynie kwas hialuronowy?

Choć wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się przeważnie z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny stosowany jest w znacznie większym zakresie. Korzysta się z niego między innymi w ortopedii do leczenia przeróżnego typu schorzeń zwyrodnieniowych stawów czy w okulistyce w procesie leczenia zespołu suchego oka. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach, których celem jest redukcja zmarszczek, uniesienie brwi, poprawa kształtu nosa, modelowanie brody, podbródka i okolic ust, usunięcie cieni pod oczami czy podniesienie policzków. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy stosuje się też na dłonie i na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu).

Jak przebiega wstrzykiwanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, więc ewentualne reakcje alergiczne czy podrażnienia po zabiegu pojawiają się rzadko, lecz nie należy ich lekceważyć. Przed dopuszczeniem do zabiegu specjalista prowadzi z pacjentem wywiad, w toku którego analizuje, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak m.in. ciąża, trwające choroby nowotworowe, stany zapalne skóry bądź trądzik, jak również możliwe uczulenie na ten polisacharyd.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego przeprowadza się przy pomocy mikrokaniuli, która przez wzgląd tępej końcówce nie przecina tkanek jak tradycyjna igła. W zależności od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 30 do 90 minut. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może być widoczny obrzęk, który utrzymuje się dwa, trzy dni. Warto zaakcentować, iż rezultaty, jakie dają zastrzyki kwasem hialuronowym nie są wieczne, gdyż ten związek podlega stopniowemu procesowi metabolizmu przez organizm.