Okres jesienno-zimowy sprzyja osłabieniu odporności. Zwykle męczy nas nieżyt nosa, kaszel i podrażnione gardło. Aby się im nie dać tak łatwo, poznać kilka porad, które pozwalają oddalić widmo przeziębienia. Przedstawiamy kilka z nich.

Jak podnieść temperaturę ciała?

Choroby atakują nasz ustrój przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o ok. 3 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzać się za pomocą gorącego prysznica czy herbaty. Do herbaty można dołożyć sok z pomarańczy albo cytryny, które mają w sobie spore ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest także bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz odrobina cynamonu. By poprawić smak herbaty warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli wolimy gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego czy szałwiowego, co oprócz tego wpłynie pozytywnie na udrożnienie nosa.

Tradycyjne syropy zwalczające przeziębienie

Cebula oraz czosnek także zawierają sporo witamin. Na ich bazie sporządza się domowe mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę, a następnie zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać w odstępach kilku godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą właściwości przeciwbakteryjne. W tym celu trzeba zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy również powinno się pić parę razy w ciągu dnia.

Sposoby na ból gardła

Kiedy nasila się uczucie bólu gardła, wskazane jest przetestować kompozycję miodu, masła i mleka. Doskonale sprawdza się ona jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba mieć na uwadze, żeby mleko nie było za gorące, ponieważ osłabi to dobroczynne działanie reszty składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się także płukanie gardła wodą z solą oraz picie naparu z szałwii.

Dlaczego trzeba reagować na wczesne oznaki przeziębienia?

Pomimo, iż zwyczajne przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może mieć poważne następstwa. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy aczkolwiek, iż jeśli symptomy nie mijają to trzeba zapisać się na wizytę do lekarza.