Sprawdź więcej szczegółów o Cross Linking Kraków na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która niezmiernie utrudnia codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może być przyczyną innych schorzeń oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – jak objawia się ta choroba?

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno skupia promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólowych, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, czasami występuje też podwójne widzenie. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie obecnie możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie dolegliwość jest korygowana z użyciem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, z czasem jednak potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – zabiegi Topoguided oraz cross linking

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą przeróżnych technik. Obecnie najbardziej efektywną metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie miopii czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie eliminuje wadę wzroku.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]