Usuwanie blizn rogówki - poszerz swoją wiedzę!
Oko jest wrażliwym elementem ciała i łatwo może zostać uszkodzone. Na skutek różnych urazów mechanicznych lub zapaleń na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, korzystając z metody laserowej korekty wzroku.
Blizny rogówkowe – jakie powodują skutki?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa oka, która je ochrania, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niezmiernie plastyczna i choć zazwyczaj drobne jej otarcia goją się samodzielnie, nieraz powstają zbliznowacenia, m.in. na skutek naszej nieuwagi. Co przyczynia się do powstawania blizn rogówkowych? Mogą być one zazwyczaj rezultatem urazów np. zadrapania, skaleczenia i oparzenia, dostania się do oka ciała obcego lub przeróżnych chorób (przykładowo półpaśca). Jednak blizny rogówki mogą wytworzyć się również w efekcie nieuważnego zakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówkowych świadczy wiele innych symptomów, takich jak m.in. przekrwienie oczu, uczucie bólu gałki ocznej i nieustanne łzawienie, dlatego jeżeli ich doświadczasz zalecamy niezwłocznie umówić się na konsultację z okulistą. W trakcie wieloaspektowego badania określi on głębokość, rozmiar oraz pozycję blizn, a także doradzi w zakresie metodzie ich leczenia.
Metoda PTK – likwidacja blizn na rogówce
Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach procedurą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg realizowany w dużej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Metoda PTK umożliwia usunięcie zarówno blizn z centralnego, jak i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się też do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres paru tygodni należy stosować się dokładnie do poleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i regularnie stawiać się na kontrolę w wyznaczonym czasie.
Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]