Żylaki zaliczane są do najpopularniejszych schorzeń, lecz pomimo tego mogą być naprawdę bolesne. Określa się tak zatory w naczyniach krwionośnych, w wyniku jakich te rosną oraz stają się widoczne. Co ważne, żylaki są kłopotem nie tylko kosmetycznym – nieleczone są w stanie bowiem generować komplikacje, zaś ich powstawanie niedobrze wpływa na stan psychiczny chorego. Zazwyczaj umiejscawiają się na kończynach dolnych, ale mogą pojawić się także w gardle lub odbytnicy – wtedy mowa o hemoroidach. Należy poza tym zaznaczyć, że żylaki czasem są objawem groźnych chorób. Jak zatem leczyć żylaki? Czemu się pojawiają?

Powody tworzenia się żylaków

Żylaki występują przede wszystkim u pań. Mogą być skutkiem ciąży i sporego obciążenia, a oprócz tego występują także w wyniku regularnego przebywania w pozycji stojącej. Dlatego narażeni są nie ludzie pracujący w takich profesjach jak kelnerstwo, handel czy lekarze. Powodem występowania żylaków może być też zakładanie ciasnych spodni oraz siedzący tryb pracy. Ryzyko ich wystąpienia łatwo zminimalizować dużo spacerując oraz gimnastykując się.

Jak leczyć żylaki?

W razie żylaków niezwykle ważne jest bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia. Nie powinniśmy działać samodzielnie – lepiej postąpimy, zgłaszając się do doświadczonego lekarza naczyniowego. Najprawdopodobniej wykorzysta on którąś z innowacyjnych technik – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na włożeniu do wewnątrz żyły igły oraz stymulacji jej prądem czy falami akustycznymi.